₹209,000 Original price was: ₹209,000.₹152,500Current price is: ₹152,500.
Usha Janome 550E is a computerized embroidery machine with 180 designs, six fonts, USB connectivity, and a large 200x360mm area—perfect for creative stitching.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
Usha Janome Memory Craft 550E is a computerized embroidery machine with a large embroidery area (200mm x 360mm), 180 built‑in designs, and six monogramming fonts. With USB connectivity and high‑speed stitching at 860 stitches per minute, it’s perfect for boutiques, designers, and hobbyists seeking professional embroidery results
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Usha Janome Memory Craft 550E |
| Machine Type | Computerized Embroidery |
| Built-in Stitches | 180 Built-in embroidery + You can add your customized design |
| Embroidery Area | 200mm x 360mm / 7.9inch x 14.2inch |
| Max Embroidery Speed | 860 SPM |
| Transfer Capabilities | 2 x USB Ports |
| Needle System | HA×1 (#11) #9~#14 |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Weight | ~ 12kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
Included Frames:
| Weight | 12 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹145,000 Original price was: ₹145,000.₹110,000Current price is: ₹110,000.
₹161,000 Original price was: ₹161,000.₹155,000Current price is: ₹155,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.