₹38,000 Original price was: ₹38,000.₹29,500Current price is: ₹29,500.
Jack A3C-C – Industrial Lockstitch Sewing Machine
Jack A3C-C is a computerized lockstitch machine with 5,000 SPM speed, and automatic thread trimming—ideal for garment production.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Jack A3C-C is a computerized, single‑needle lockstitch sewing machine with automatic thread trimming and auto reverse. Designed for professional garment production, it combines high speed, precision, and energy efficiency with modern features like smart controls and reduced thread tension.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Jack A3C-C |
| Machine Type | Single Needle Lockstitch Sewing Macchine |
| Feeding Mechanism | Bottom Feed |
| Motor Type | 550W Integrated Direct Drive |
| Maximum Sewing Speed | 5,000 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 5mm |
| Needle System | DB×1 (#14) #11~#18 |
| Max Presser Foot Lift | 5mm (By hand) / 13mm (By knee lifter) |
| Hook Type | Standard Rotary Hook |
| Weight | 60 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹23,430 Original price was: ₹23,430.₹15,000Current price is: ₹15,000.
₹45,000 Original price was: ₹45,000.₹38,000Current price is: ₹38,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.