₹187,000 Original price was: ₹187,000.₹185,000Current price is: ₹185,000.
Discover the Brother Innov-is BP3700 embroidery machine with 788 built-in designs, wireless connectivity, and a large 240mm x 360mm embroidery area. Perfect for professionals and creative businesses.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
Brother Innov-is BP3700 is a high-end embroidery machine with a large 240mm x 360mm embroidery area, 788+ built-in designs, and advanced wireless connectivity. Designed for professionals and creative businesses, it delivers precision, speed, and limitless design possibilities.

Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother Innov-is BP3700 |
| Machine Type | Computerized Embroidery |
| Built-in Stitches | 788 Built-in embroidery + You can add your customized design |
| Embroidery Area | 240mm x 360mm / 9inch x 14inch |
| Max Embroidery Speed | 1050 SPM |
| Transfer Capabilities | Wi-Fi + USB |
| Needle System | HA×1 (#11) #9~#14 |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Weight | ~ 18kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Weight | 18 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹143,000 Original price was: ₹143,000.₹140,000Current price is: ₹140,000.
₹699,990 Original price was: ₹699,990.₹650,000Current price is: ₹650,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.