₹8,900 Original price was: ₹8,900.₹8,000Current price is: ₹8,000.
Brother JA20 electric is a smart sewing machine with 2 stitch patterns and free arm design. Perfect for home use.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Brother JA20 is a compact and easy-to-use electric sewing machine designed for home users and beginners. With 20 built-in stitch functions, lightweight body, and smooth motor performance, it is perfect for basic stitching, alterations, fall-pico work, and small tailoring projects.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother JA20 |
| Machine Type | Domestic Electric Sewing Machine |
| Built-in Stitches | 2 Stitches + Stitch Length Adjustment |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Maximum Sewing Speed | 860 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 5mm |
| Needle System | HA×1 (#14) #9~#18 |
| Weight | ~ 5kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹32,500 Original price was: ₹32,500.₹25,000Current price is: ₹25,000.
₹12,080 Original price was: ₹12,080.₹11,500Current price is: ₹11,500.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.