₹799,990 Original price was: ₹799,990.₹785,000Current price is: ₹785,000.
Discover the Brother PR680W 6-needle embroidery machine with Wi-Fi connectivity, 763+ built-in designs, and a large embroidery area. Perfect for professional embroidery businesses.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
Brother PR1055X is a 10-needle professional embroidery machine with camera positioning, Wi-Fi connectivity, and a large 8” x 14” embroidery area. It combines speed, precision, and innovation, making it ideal for small businesses and advanced embroidery enthusiasts.

Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother PR1055X |
| Machine Type | 10 Needle Computerized Embroidery |
| Built-in Stitches | 989 Built-in embroidery + You can add your customized design |
| Embroidery Area | 200mm x 360mm / 8inch x 14inch |
| Max Embroidery Speed | 1000 SPM |
| Transfer Capabilities | Wi-Fi + USB |
| Needle System | HA×1 (#11) #9~#14 |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Weight | ~ 80kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Weight | 60 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹699,990 Original price was: ₹699,990.₹650,000Current price is: ₹650,000.
₹145,000 Original price was: ₹145,000.₹110,000Current price is: ₹110,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.