₹13,210 Original price was: ₹13,210.₹13,000Current price is: ₹13,000.
Buy Brother JA17B electric sewing machine with 17 built-in stitches, 4-step buttonhole and free arm design. Perfect for beginners, home use and tailoring work.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Brother JK17B is a reliable and beginner-friendly electric sewing machine designed for home use and small tailoring projects. With 17 built-in stitch patterns, easy stitch selection, and smooth motor performance, it is ideal for daily stitching, alterations, decorative work, and boutique applications.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother JK17B |
| Machine Type | Domestic Electric Sewing Machine |
| Built-in Stitches | 17 Stitches |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Maximum Sewing Speed | 860 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 5mm |
| Needle System | HA×1 (#14) #9~#18 |
| Weight | ~ 5kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹12,080 Original price was: ₹12,080.₹11,500Current price is: ₹11,500.
₹15,180 Original price was: ₹15,180.₹15,000Current price is: ₹15,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.