₹29,430 Original price was: ₹29,430.₹29,000Current price is: ₹29,000.
Buy Brother DS1300 computerized sewing machine with 130 built-in stitches + alphabet stitching + hard cover + extension table, LCD display, speed control and 1 one-step buttonholes. Perfect for fashion designing and advanced home sewing.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Brother DS1300 is a powerful and user-friendly computerized sewing machine designed for advanced home users, fashion designers, and boutique owners. With 130 built-in stitches, multiple one-step buttonhole styles, LCD display, and speed control, it offers precision, versatility, and smooth stitching performance for creative and professional sewing projects.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother DS1300 |
| Machine Type | Computerized Electric Sewing Machine |
| Built-in Stitches | 130 Stitches + Alphabet Stitching |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Maximum Sewing Speed | 860 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 5mm |
| Needle System | HA×1 (#14) #9~#18 |
| Weight | ~ 5kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹24,930 Original price was: ₹24,930.₹24,000Current price is: ₹24,000.
₹34,960 Original price was: ₹34,960.₹34,000Current price is: ₹34,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.