₹114,400 Original price was: ₹114,400.₹114,000Current price is: ₹114,000.
Discover the Brother Innov-is NV880E embroidery machine with 258 built-in designs, wireless connectivity and a large 160mm x 260mm embroidery area. Perfect for professionals and home businesses.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
Brother Innov-is NV880E is a premium embroidery-only machine with a spacious 160mm x 260mm embroidery area, 258 built-in designs, and advanced wireless connectivity. Perfect for professionals and home businesses, it combines precision, creativity, and convenience.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother Innov-is NV880E |
| Machine Type | Computerized Embroidery |
| Built-in Stitches | 258 Built-in embroidery + You can add your customized design |
| Embroidery Area | 160mm x 260mm / 6inch x 10inch |
| Max Embroidery Speed | 850 SPM |
| Transfer Capabilities | Wi-Fi + USB |
| Needle System | HA×1 (#14) #9~#14 |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Weight | ~ 15kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Weight | 18 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹95,490 Original price was: ₹95,490.₹90,000Current price is: ₹90,000.
₹143,000 Original price was: ₹143,000.₹140,000Current price is: ₹140,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.