₹17,800 Original price was: ₹17,800.₹17,500Current price is: ₹17,500.
Brother 3750WT electric sewing machine with 37 built-in stitches and extension table, stretch & decorative patterns, and free arm feature. Ideal for home use, tailoring and boutique work.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Brother 3750WT is an advanced computerized sewing machine designed for creative sewing, fashion designing, and professional home use. With 37 built-in stitch functions, one-step automatic buttonhole, and LCD display, it offers precision control, smooth stitching, and versatile performance for both beginners and advanced users.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Brother 3750WT |
| Machine Type | Domestic Electric Sewing Machine |
| Built-in Stitches | 37 Stitches |
| Motor Type | 220–240V Integrated Motor |
| Maximum Sewing Speed | 860 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 5mm |
| Needle System | HA×1 (#14) #9~#18 |
| Weight | ~ 5kg |
| Hook Type | Horizontal Hook – Drop-in bobbin |
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹15,180 Original price was: ₹15,180.₹15,000Current price is: ₹15,000.
₹24,930 Original price was: ₹24,930.₹24,000Current price is: ₹24,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.