₹90,000 Original price was: ₹90,000.₹72,000Current price is: ₹72,000.
Jack JK-T9270D – Industrial Lockstitch Sewing Machine
Jack JK-T9270D is a computerized feed of the arm machine with 3,500 SPM speed — ideal for garment production.
Get Best Discounts
All India Delivery
Huge Product Selection
The Jack JK-T9270D is a computerized, feed of the arm sewing machine with integrated motor. Designed for professional garment production, it combines high speed, precision, and energy efficiency with modern features like smart controls.
Key Features
Technical Parameters:
| Parameter | Specification |
| Model Number | Jack JK-T9270D |
| Machine Type | Three Needle Feed Of The Sewing Machine |
| Feeding Mechanism | Bottom Feed |
| Motor Type | 750W Integrated Direct Drive |
| Maximum Sewing Speed | 3,500 SPM (Stitches Per Minute) |
| Maximum Stitch Length | 3.5 mm |
| Needle System | TV×64 (#12) |
| Max Presser Foot Lift | 8mm (By knee lifter) |
| Hook Type | Standard Rotary Hook |
| Weight | 70 kg |
|---|
| Computer Embroidery | Rs. 2500 |
| Automatic Zig Zag | Rs. 800 |
| Domestic Sewing machine | Rs. 600 |
| Accessories | Rs. 80 |
₹150,000 Original price was: ₹150,000.₹120,000Current price is: ₹120,000.
₹40,000 Original price was: ₹40,000.₹37,000Current price is: ₹37,000.
Sending...
Reviews
There are no reviews yet.